ARCHIWUM - KONCERT GABRIELLA PERUGINI " ACINI SUL PENTAGRAMMA" 4.06.2014

 

 

4 czerwca b.r. w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej odbył się koncert muzyki renesansowo-barkowej w wykonaniu włoskiej lutnistki Gabrielli Perugini, zatytułowany " Acini sul pentagramma", czyli "Winogrona na pieciolinii". Jako narratorzy, recytujący poezję wystąpią Federica Dallolio i Sylwia Mordarska.

Gabriella Perugini to artystka, która po ukończeniu Konserwatorium w Turynie na wydziale gitary, poświęciła się grze na typowych instrumentach renesansowo-barokowych, takich jak lutnia, teorba, czy gitara barokowa. Zajęła się także nauką komponowania oraz muzyką chóralną.

Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, występuje jako solistka, oraz z zespołami kameralnymi, repertuarem nawiązując głównie do XVI i XVII wieku. Jej koncertom często towarzyszą dworskie układy choreograficzne.

Od 2009 roku realizuje tematyczne spektakle muzyczne, w których łączy grę na instrumentach z recytacją wierszy oraz pokazami malarstwa. Oddziałuje na widza dźwiękiem, obrazem i poezją, umożliwiając wielo zmysłowy odbiór jej twórczości.

„ Winogrona na pięciolinii” to widowisko, którego motywem przewodnim jest wino. Muzyka artystki splotła się z recytacją poezji Nerudy, Baudelaira, Orazia, czy Pascoli, oraz z pokazem dzieł malarskich, nawiązujących do głównego tematu. Zobaczyliśmy obrazy Arcimbolda, Caravaggia, Degasa, Picassa, Cezanna i wielu innych. To wyjątkowe przenikanie się różnych gatunków sztuki spowodowało jej pełniejsze, żywsze przyjęcie.

 

 

 

 

 

 

Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Bielsko